Jak správně psát

22.9.2023 - Eva Suková

Fixování správných návyků

Milí rodiče,

pokud s dětmi doma pracujete na domácích úkolech (nebo si společně vyrábíte, či kreslíte), učte prosím děti následovné správné návyky:

1. SEZENÍ

Správné psaní (nebo kreslení) je ovlivněno také správným sezením. Poloha těla při psaní ovlivňuje pohyblivost jednotlivých kloubů paže a jejich vzájemné propojení. Sed by měl být pohodlný a stabilní.

Pokud se na dítě podíváme z boku, vidíme, že dítě sedí celým zadečkem na židli. Koleno svírá úhel 90° (paty jsou pod koleny) a chodidla se plnou plochou dotýkají podlahy. Pokud dítě nedosáhne na podlahu, nohy mu podložte např. krabicí od bot, nebo schůdkem. Záda jsou narovnaná, ramena uvolněná, hlava v prodloužené ose těla, mírně skloněná.

Fotografie toho co je správně, či špatně, naleznete v odkazu www.jak-spravne-psat.cz/

2. ÚCHOP TUŽKY

Správný úchop tužky je velmi důležitý. Ovlivňuje kvalitu, čitelnost, rychlost a úhlednost psaní nebo kreslení.

Pro správný tzv. špetkový úchop je podstatné uvolnění paže, zápěstí a ruky. Tužka je položena na prostředníčku, palec ji přidržuje. Ukazováček je seshora jen položený, aby jím bylo možné poťukat. Tužka směřuje k papíru šikmo, nikoli kolmo, protože leží v prohlubni mezi palcem a ukazováčkem. Mezi hrotem tužky a prsty by měla být mezera asi 3 cm. Horní konec tužky směřuje stále někam mezi rameno a loket ruky – ruka se neohýbá v zápěstí. Ruka klouže volně po podložce – zápěstí se podložky neustále dotýká, loket se nezvedá.

Pro navození správného úchopu ve škole používáme motivační říkanku:

Zob, zob, zobáček - palec, ukazováček.

Do zobáčku tužku dám, prostředníčkem podpírám.

Fotografie správného i nesprávného úchopu najdete v odkazu www.agatinsvet.cz/jak-spravne-drzet-tuzku/

3. USPOŘÁDÁNÍ PRACOVNÍ PLOCHY

Předškolák by měl být schopen zorganizovat si sám prostor pro práci. Ruka, která píše, musí mít dostatek prostoru a nesmí být ničím omezována (např. odloženým penálem, hračkami atd.). Děti se často „natahují“ za papírem namísto toho, aby si papír daly do správné polohy. Nenecháme děti začít s prací, dokud si pracovní plochu vhodně nezorganizují.