Co jsme se naučili v září 2023

4.10.2023 - Eva Suková

Jak to chodí ve škole

Na začátku školního roku jsme se nejprve naučili orientovat se v budově školy. Děti zjistily kde máme šatny, jídelnu, toalety, družinu, recepci ZŠ, školní hřiště ... a nebylo to úplně jednoduché. Budova školy je rozlehlá a chodby vypadají velmi podobně. Děti vše zvládly velmi rychle:)

Učíme se dodržovat režim dne - včasný příchod do třídy, včasný úklid hraček. Učíme se rozlišovat, které činnosti děláme pouze o přestávce (svačinky, toaleta, hry) a se zvoněním se připravit na hodinu.

Co se právě učíme

Každý den si v ranním kruhu správně nastavíme kalendář a spočítáme se. Děti by měly být schopny vyjmenovat:

• dny v týdnu
  • měsíce v roce
  • 4 roční období

V ranním kruhu zpíváme písničky, čteme knihy, rytmizujeme, hrajeme hry pro podporu rozvoje pozornosti, paměti a hlavně rozšiřování slovní zásoby.

Témata a okruhy slovní zásoby

Číslená řada

Děti by měly dokázat počítat do 10, poznat a pojmenovat všechny číslice:

Barvy a geometrické tvary - pojmenuj barvy a tvary na obrázku

Tak TROCHU ... jiný svět: Barvy, tvary, škola - piktogramy | Math for kids,  Book activities, Teaching posts

ŠKOLNÍ POMŮCKY

tužka, pastelka, ořezávátko, guma, papír, voskovka, štětec, vodovky, lepidlo, nůžky, pravítko, křída, razítko, modelína

Rozvoj grafomotoriky - děti se učí správnému sezení u stolu, uspořádání prostoru na lavici a správnému držení tužky. Zaměřujeme se na uvolňovací jednotažné cviky a správný tlak na tužku.

Rozvoj sluchového vnímání - s dětmi pracujeme na metodě rozvoje jazykových schopností podle Elkonina. Společně jsme se vydali do KRAJINY SLOV. Umíme slova rozdělovat na slabiky a naučíme se graficky zaznamenat jejich počet pomocí obloučků. Více o metodě najdete zde.

Matematické pojmy - děti by měly být schopny pojmenovat základní geometrické tvary - kruh, čtverec, trojúhelník, obdélník a pracovat s pojmy malý x velký, před x za, kulatý x hranatý

Pravidla společenských her - Postupně společně vybalujeme společenské hry, které dětem pomáhají v rozvoji v různých oblastech a učíme se jejich pravidla.

Zvířátkové KVARTETO, Černý Petr, Slepičky, Kuřecí olympijáda

Je nutné, aby děti všechna slova již uměly.