Co jsme se naučili v říjnu a listopadu 2023

5.12.2023 - Eva Suková

Souhrn učiva aneb co máme doma trénovat

Co se právě učíme

Každý den si v ranním kruhu správně nastavíme kalendář a spočítáme se. Děti by měly být schopny vysvětlit pojmy:

• dnes, zítra, pozítří, včera, předevčírem

V ranním kruhu zpíváme písničky, čteme knihy, rytmizujeme, hrajeme hry pro podporu rozvoje pozornosti, paměti a hlavně rozšiřování slovní zásoby.

Orientace v prostoru

Intenzivně cvičíme PRAVO-LEVOU ORIENTACI. Děti již dokáží bezpečně určit pravou a levou stranu a své rozhodnutí zdůvodnit.

Učíme se číst ve správném směru (prozatím jen obrázky :) Obrázky čteme v řádcích zleva doprava, pokračujeme shora dolů.

Pravidla třídy

Po zářijové adaptaci jsme se zaměřili na společné vymýšlení pravidel společného (a bezpečného:) soužití ve třídě.

Vzhledem k jazykové bariéře ještě pravidel nemáme mnoho, ale budeme je podle potřeby přidávat a upravovat.

Naše pravidla:

• Nenechám nikoho, aby mi ubližoval!
  • Chováme se k sobě navzájem s respektem, jsme na sebe hodní
  • Když chci něco říci, potichu zvednu ruku
  • Ve škole se chodí pomalu
  • Pracujeme potichu, sedím na svém místě

DÚ - pojmenuj pravidla a vysvětli je rodičům (povídejte si o tom, co pravidlo znamená a proč je důležité)

Rozvoj grafomotoriky

Každou grafomotorickou chvilku zahájíme krátkým cvičením. Následují uvolňovací jednotažné cviky a poté se učíme nové grafomotorické prvky. Zatím jsme trénovali závodní dráhy, kruhy a ovály, svislé čáry a vodorovné čáry, horní a spodní spojený oblouk. Učíme se také vědomě stahovat uvolňovat svaly ruky!

Rozvoj sluchového vnímání - s dětmi pokračujeme v rozvoji fonematického uvědomování metodou Elkonin. Děti jsou rozděleny do dvou skupin a výuka probáhá v tempu, které skupinám vyhovuje.

1. Děti v září trénovaly dělení slov na slabiky a naučily se zaznamenat jejich počet pomocí obloučků.
  2. V druhém kroku jsme se učili rozlišování krátkých a dlouhých slabik. Tento důležitý krok, který ještě nemají všechny děti zvládnutý. Při domácím nácviku můžete zvuk zvýraznit umělým prodlužováním.

Např: ko-čáááááá-rek

Pro grafický zápis dlouhé slabiky používáme čárku!

3. Krok 3: rozpoznávání první hlásky ve slově
  4. Krok 4: Učíme se vyvozovat poslední hlásku ve slově

S dětmi tránujte následující hry:

• ZAČÍNÁ/KONČÍ  DVOJICE SLOV NA STEJNOU HLÁSKU?

dospělí vymyslí pro děti 2 slova, děti určují zda slova začínají (nebo končí) na stejnou hlásku. Poté se role obrátí a slovo vymýšlí dítě:)!

• KTERÁ SLOVA ZAČÍNAJÍ/KONČÍ NA STEJNOU HLÁSKU?

dospělí vymyslí pro děti 3 až 4 slova, dvě ze slov začínají (nebo končí) na stejnou hlásku:

Sova, Stůl, Dům, Slon

Které slovo do skupiny nepatří? Které slovo začíná na jinou hlásku?

• NA KTEROU HLÁSKU ZAČÍNÁ/KONČÍ SLOVO?

první hráč (dítě) vymyslí slovo, druhý hráč (dospělý) určí jeho poslední hlásku. Poté se role obrátí...........opakujeme

Předmatematické pojmy

děti by měly být schopny použít slova:

větší x menší

stupňování: malý, menší, nejmenší; velký, větší, největší

Témata a okruhy slovní zásoby

Škola a místa ve škole

třída, chodba, šatna, skříňka, jídelna, tělocvična, hřiště, knihovna, záchod, schody, parkoviště

Obrázky k procvičování naleznete ZDE.

Předložky:

před, za; nad, pod                    vedle, mezi; na, v

Opaky

pomalý x rychlý                              malý x velký

špinavý x čistý                                veselý x smutný

krátký x dlouhý                               den x noc

lehký x těžký                                starý x nový

horký x studený                            tvrdý x měkký

Obrázky k procvičování naleznete ZDE.

Krajina

Les, louka, rybník, jezero, potok, řeka, kopec, hora, strom, kytka, cesta, město, vesnice